www.huldra.cz

časopis o norské literatuře

- pm - 2002; foto © www.josteingaarder.net

Jostein Gaarder

Jostein Gaarder - fotografie

Jostein Gaarder
(* 8. 8. 1952 v Oslo)

Norský spisovatel Jostein Gaarder se narodil v učitelské rodině v Oslo. V roce 1978 dokončil studia na Univerzitě v Oslo a stal se učitelem na střední škole. Později se i s rodinou přestěhoval do Bergenu, kde opět učil na střední škole filosofii a kde také vznikla jeho první literární díla, např. debutová knížka povídek Diagnóza (Diagnosen og andre noveller) v roce 1986 nebo Žabí zámek (Froskeslottet) v roce 1988.

Devadesátá léta představují zlom v jeho spisovatelské kariéře - vyšly mu knihy Tajemství karet (Kabalmysteriet, 1990, česky v nakladatelství Albatros, 1997) a především Sofiin svět (Sofies verden, 1991, česky ve více vydáních, naposledy Albatros, 2002). Tato kniha (která je jakousi "učebnicí" filosofie pro mládež - ovšem napsanou ve formě poutavého příběhu) se stala světovým bestsellerem a byla přeložena do mnoha světových jazyků.

Po úspěchu Sofiina světa přestal Gaarder učit a začal se naplno věnovat psaní knih. Jeho knihy jsou většinou zaměřeny na dětské čtenáře, číst je však mohou i dospělí. Tematicky se Gaarder pohybuje v oblastech filosofie, historie a náboženství, zajímá se o běžné otázky, které řešíme každý den, ale zároveň jsou obecně platné pro celý náš život. Učitelská minulost Gaardera neopustila ani dnes, a proto jeho knihy předestírají filosofickou problematiku způsobem, který je srozumitelný a přitažlivý i pro děti a mládež. Gaarder získal za své knihy mnohé literární ceny (a to nejen v Norsku, ale např. i v Německu), jmenujme například Cenu norského ministerstva kultury za dětskou knihu v roce 1991, nebo Cenu norských knihkupců v roce 1993.

Nejnovější Gaarderovou knihou, která vyšla v České republice, je Kouzelný kalendář (Julemysteriet, vydalo Karmelitánské nakladatelství v Kostelním Vydří, 2002).

BIBLIOGRAFIE

(informace o českých vydáních viz Bibliografie překladové literatury)

ODKAZY

SOUVISEJÍCÍ

UKÁZKY

Napište nám! redakce, správa www stránek, co je to huldra?