www.huldra.cz

časopis o norské literatuře

14/12/2003 Petra Mertinová

Nominace na Cenu Severské rady na rok 2004

V prvním prosincovém týdnu byly ohlášeny nominace na Cenu Severské rady na rok 2004. Za norskou spisovatelskou obec byl nominován Roy Jacobsen za román Frost a básnířka Inger Elisabeth Hansen za sbírku Trask. Forflytninger i tidas skitne fylde.

Inger Elisabeth Hansen je básnířka, spisovatelka a překladatelka (přeložila např. Margaret Atwoodovou nebo Märtu Tikkanenovou, také převedla do norštiny některé španělsky píšící básníky). V letech 1997-1999 byla předsedkyní norského Svazu spisovatelů. V roce 2003 získala Brageprisen (http://www.brageprisen.no/tekster/om.shtml), norskou knižní cenu, na níž se podílí i Svaz nakladatelů.

Prozaik Roy Jacobsen je nominován na Cenu Severské rady už podruhé (poprvé to bylo v roce 1991 za román Seierherrene). Debutoval v roce 1982, píše především prózu (nejčastěji romány a povídky) - vydal už více než 14 knih. Jeho nový román Frost pokračuje v severské tradici vyprávění ság - odehrává se kolem roku 1016 a s jeho hlavním hrdinou prožije čtenář nejen rodovou pomstu na Islandu, ale i dobytí Anglie norským jarlem Eirikem.

ODKAZY

Napište nám! redakce, správa www stránek, co je to huldra?