www.huldra.cz

časopis o norské literatuře

19/6/2003 Petra Mertinová

10 nejčtenějších knih v norských knihovnách

1. Lars Saabye Christensen - Halvbroren (Nevlastní bratr)
2. Åsne Seierstad - Bokhandleren i Kabul (Knihkupec v Kábulu)
3. Linn Ullmann - Nåde (Milost)
4. Niels Fredrik Dahl - På vei til en venn (Na cestě k příteli)
5. Karin Fossum - De gales hus (Dům bláznů)
6. Jan Kjærstad - Tegn til kjærlighet (Znamení lásky)
7. Anne Karin Elstad - Fri (Svobodná)
8. Karin Fossum - Jonas Eckel
9. Merete Morken Andersen - Hav av tid (Moře času)
10. Linn Ullmann - Når jeg er hos deg (Když jsem u tebe)

(převzato ze serveru www.forfatterne.net, žebříček je sestaven podle záznamů všech knihoven v Norsku)

Kdo je kdo?

Merete Morken Andersen(ová) - (* 1965) v 90. letech byla redaktorkou literárního časopisu Okno (Vinduet), také působila jako redaktorka v nakladatelství Aschehoug. V současné době je literární kritičkou a spisovatelkou. V románu Moře času (Hav av tid) staví autorka své hlavní hrdiny do situace, kdy jejich šestnáctiletá dcera spáchá sebevraždu, a oni musejí společně překonávat bolest.

Lars Saabye Christensen - viz jeho medailon v lexikonu

Niels Fredrik Dahl - (* 1957) debutoval v roce 1988 sbírkou básní. Inspiraci pro prostředí, v němž se odehrává jeho román Na cestě k příteli (På vei til en venn) našel v novinách, ve kterých náhodou narazil na zmínku o ruském cirkusu. Dahl, který je manžel Linn Ullmannové, také píše texty k jazzovým skladbám, je redaktorem básnické řady a momentálně i spisovatelem na volné noze.

Anne Karin Elstad(ová) - (* 1938) patří k nejprodávanějším norským autorům. Původním povoláním je učitelka, v roce 1976 debutovala historickým románem Lidé v Innhaugu (Folket på Innhaug), od té doby se živí psaním. Bydlí v Oslu. Kniha Svobodná (Fri) je součástí románového cyklu, v němž sledujeme vývoj hrdinky Julie. Ústředním tématem v knihách Elstadové jsou mezilidské vztahy, hlavními hrdinkami bývají většinou ženy.

Karin Fossum(ová) - (* 1954) pracovala v nemocnici, domově důchodců a v odvykacím středisku pro narkomany. V roce 1974 jí vyšla první básnická sbírka Snad zítra (Kanskje i morgen). Od té doby jí vyšlo mnoho básnických sbírek, povídkových knih i kriminálních románů. V žebříčku má dva tituly: Dům bláznů (De gales hus) z roku 1999, který se odehrává v psychiatrické léčebně v 70. letech, a nejnovější román Jonas Eckel z roku 2002.

Jan Kjærstad - (* 1953) vystudoval teologii na Univerzitě v Oslo. V druhé polovině 80. let byl redaktorem literárního časopisu Okno (Vinduet). Je autorem mnoha románů a patří k nejuznávanějším norským spisovatelům, zřejmě nejslavnější je jeho trilogie Objevitel (Oppdageren, 1999), Dobyvatel (Erobreren, 1996) a Svůdce (Forføreren, 1993). V roce 2001 získal Cenu Severské literární rady.

Åsne Seierstad(ová) - (* 1970) novinářka a spisovatelka žijící v Oslu studovala ruštinu a španělštinu. V 90. letech pracovala jako korespondentka Arbeiderbladet v Rusku a v Číně, v posledních letech pracuje v norské televizi, kde mimo jiné točila reportáže o Kosovu, Afgánistánu a Iráku. Ve své prvotině Zády ke světu. Portréty ze Srbska (Med ryggen mot verden. (Portretter fra Serbia)) z roku 2000 popisuje osudy kosovských Albánců. Ve své druhé knize Knihkupec z Kábulu (Bokhandleren i Kabul) dává čtenářům nahlédnout do světa obyčejných Afghánců po pádu Talibanu. Tato kniha získala Cenu norských knihkupců za rok 2002

Linn Ullmann(ová) - (* 1966) spisovatelka, kritička a novinářka, píše pro Dagbladet. Debutovala v roce 1998 knihou Než usneš (Før du sovner), která byla přeložena do třiceti jazyků. Ve své zatím poslední knize Milost (Nåde) se zabývá tématem eutanazie.

Napište nám! redakce, správa www stránek, co je to huldra?