www.huldra.cz

časopis o norské literatuře

23/2/2004 Karolína Stehlíková

Petter S. Rosenlund

Petter S. Rosenlund
(1967)

Studoval divadelní vědu, literární vědu a historii na univerzitě v Bergenu. Všechna jeho zaměstnání jsou spojena s norskou televizí NRK, kde pracoval jako dokumentarista a producent pořadů pro mládež. V současné době se tamtéž věnuje scénáristice (televizní seriály Osm 1/2, Doba před Timem). Příležitostně překládá současnou americkou a britskou dramatiku (Tracy Letts, Tim Firth). Pro divadlo zatím napsal dvě hry.

Hra Nemožnej kluk (En umulig gutt, 1997) byla přeložena do sedmi jazyků a uvedena na scénách v Norsku, Švédsku, Dánsku, Německu, Francii a v Itálii. Zatím naposledy byla inscenována v lednu roku 2003 slovinským divadlem Teatro Stabile v Terstu. Druhou hrou Pettera S. Rosenlunda je Velké stavení k ničemu.no (Stor stue for ingenting.no) z roku 1999. Text byl napsán a uveden v rámci oslav stoletého výročí existence Národního divadla v Oslu.

Drama Nemožnej kluk, za nějž autor dostal v roce 1998 prestižní Ibsenovu cenu, se odehrává v ordinaci lékaře Henrika. Henrikova milenka, zdravotní sestra Cecílie, se právě rozhodla ženatému Henrikovi sdělit, že ji jejich milostný vztah neuspokojuje. V té chvíli vstupuje do ordinace Sylvie se svým synem Jimmym, který trpí podivuhodným druhem nedoslýchavosti - neslyší osoby, které zemřely. Bizarní situaci postupně dokreslují kňouravé telefonáty Henrikovy hysterické ženy Terezy, odhalení Henrikova otcovství a intervence Sylviina despotického otce Oddvara. Každá z postav včetně Jimmyho přináší do hry svou osobní tragédii, ať už jde o nenaplněný milostný vztah, život v manželství poznamenaném neplodností partnera, domácí násilí nebo nešťastné dětství. Přes tragiku jednotlivých osudů, které jsou odhalovány postupně, je hra ironickou komedií odehrávájící se ve stále se zrychlujícím tempu.

Oversettelsen av skuespillet "En umulig gutt" er støttet av:
Det norske Kulturdepartementet / NORLA / Norske Dramatikeres Forbund

Překlad hry Nemožnej kluk podpořili:
Norské Ministerstvo kultury / NORLA / Svaz norských dramatiků

ODKAZY

UKÁZKY

Napište nám! redakce, správa www stránek, co je to huldra?